Sectionals
-
Samperstone 55203S4 3 pc Power Reclining Sectional Sofa
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This sectional is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the piece with eye-catching drama. And talk about style with purpose. This sectional supports you with a high back and faux leather upholstery in gorgeous gray. Its USB charging station powers up your tech life as you recline in comfort.
$1,659.95
$2,859.95
Save $1,200.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Samperstone |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Grey |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material |
• Body: 75% polyester and 25% PVC • Inside Back: 75% polyester and 25% polyurethane |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Includes 3 pieces: left-arm facing zero wall power recliner, armless chair and right-arm facing zero wall power recliner • Zero wall design requires minimal space between wall and chair back • One-touch power control with adjustable positions and USB charging • Corner-blocked frame with metal reinforced seats • Attached back and seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Power cord included; UL Listed |
| COMPONENTS | |
| Arm | Tapered arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 113 inch(es) / 287.02 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 260.15 lb(s) / 118 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 284.18 lb(s) / 128.9 kg |
| Volume | 73.78 cu. ft. / 2.09 cu. m. |
-
$2,759.95
Save $1,150.00
$1,609.95
Seyler Lane 48405S7 3 pc Sleeper Sectional with Double Chaise
(Sleepers - Sectionals)Why choose between classic comfort and modern design? This sleeper sectional with double chaise welcomes + More
-
The crisp neutral hue and striking design details of this sofa chaise create a living room that expertly + More
-
This loveseat expertly combines versatile style with everyday comfort. A richly textured weave brings added + More
-
The crisp neutral hue and striking design details of this chair create a living room that expertly reflects + More
-
There's no need to sacrifice looks for comfort—this power rocker recliner serves up both, plus a richly + More
-
Cool takes a new shape in your living room with this ottoman. Rounding out your stylish, urban space, this + More
-
Unparalleled relaxation, at an affordable price. This power lift recliner prioritizes your living room + More
-
$2,789.95
Save $1,170.00
$1,619.95
Samperstone 55203S3 3 pc Power Reclining Sectional Loveseat
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This loveseat is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the + More
-
$4,649.95
Save $1,940.00
$2,709.95
Samperstone 55203S1 5 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This sectional is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the + More
-
$5,249.95
Save $2,200.00
$3,049.95
Samperstone 55203S2 6 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This sectional is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the + More
-
$2,189.95
Save $920.00
$1,269.95
Samperstone 55203S5 2 pc Power Reclining Sectional Loveseat
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This loveseat is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the + More
